Bakterie jako szkodniki roślin uprawnych cz. 15

Drobnoustrój ten zagnieździwszy się wewnątrz ziarna powoduje pewnego rodzaju chemiczne procesy w składnikach ziarna, związane z tworzeniem się czerwonego barwika. Istota tych procesów polega głównie na rozpuszczeniu skrobi i rozkładzie ciał białkowych.

Oczywiście procesy te nader ujemnie oddziałują na wartość ziarna traci ono jednocześnie ładny wygląd, staje się pomarszczonym i lżejszym. Dotąd choroba ta występuje dość rzadko, wielkich też obaw nie budzi. Co się tyczy warunków, sprzyjających pojawieniu się jej, to Prillieux główną rolę przypisuje tu przedwczesnemu sprzętowi pszenicy w stanie nie zupełnie jeszcze dojrzałym; nieumiejętne przechowania ziarna, a mianowicie w warunkach złej przewiewności, bardzo ma również sprzyjać rozwojowi choroby.

Niektóre trawy łąkowo również podlegają chorobom na tle bakteriologicznym. Mianowicie Rathay wspomina o pewnej chorobie trawy kupkowej (dactylis glomerata), przejawiającej się w sposób następujący: rośliny rosną słabo, tak na łodyżce, jak też i na liściach pojawia się śluz barwy cytrynowej, pokrywający często nawet kwiatostan. W śluzie tym mimo jego kwaśnego odczynu badania mikroskopowe wykazały obfitą zawartość krótkich elipsoidalnej formy bakterii, pozbawionych ruchu własnego.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  intensywny kurs angielskiego warszawa
  intensywny kurs języka angielskiego warszawa
  internetowa agencja warszawa
  internetowa nauka angielskiego
  internetowy kurs języka angielskiego
  izolacje natryskowe alfainstal
  jodła kaukaska sprzedaż
  jotul kominki
  kanapy do biura Warszawa
  karnityna a odchudzanie