Nawozy pomocnicze a bakterie cz. 2

Dwa ostatnie procesy mieć mogą miejsce mianowicie w glebach zwięzłych, mało przewiewnych, wtedy, gdy saletra wypłukana przez deszcze, dostanie się do warstw głębszych, zawierających jednak pewną ilość nierozłożonych resztek roślinnych, wobec bowiem braku tlenu bakterie denitryfikujące znajdują się wtedy w warunkach, sprzyjających ich destrukcyjnej działalności względem azotanów, powodując ich redukcję. Na ziemiach znów przewiewnych azot saletry może zostać przeistoczonym w trudno przyswajalną postać organiczną, jeśli rola, bezpośrednio przed użyciem saletry, wynawożoną była świeżym, nie dostatecznie przegniłym obornikiem, zawierającym jeszcze znaczne ilości, łatwo rozkładalnych, ciał organicznych.

Najskuteczniej uniknąć można szkodliwych zmian w saletrze przez zadawanie jej w małych porcjach, szybko przez rośliny całkowicie zużywanych, tym bardziej, że i z innych względów możliwość wypłukania reguła ta ma wszelką rację za sobą.

Stosunek bakterii do nawozów amoniakalnych jest cokolwiek innym, niż do saletry, mogą tu one odgrywać zarówno pożyteczną, jak i szkodliwą rolę.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  sala konferencyjna żyrardów
  sala weselna Łódź
  sale weselne śląsk
  salon kosmetyczny warszawa
  schody stalowe Poznań
  Serwis Drukarek Warszawa
  serwis lancia warszawa
  serwis narciarski kraków
  serwis pralek warszawa
  serwis renault warszawa połczyńska